logo

•• Pohybom ku zdraviu ••
 

Naše telo potrebuje pohyb a pravidelnú fyzickú záťaž. V našom súčasnom spôsobe života však dochádza k paradoxu. Čím viac sa ponáhľame, tým menej máme prirodzeného pohybu. Pred 50 rokmi ľudia tvrdo fyzicky pracovali - na poli, v lese, doma, chodili pešo alebo jazdili na bicykli a večer doma robili potrebné opravy a podobne.

Náš životný štýl je však úplne odlišný. Väčšinu času presedíme v škole, v práci, pri počítači, takmer všade dôjdeme autom a večery trávime pri televízii. Stále viac z nás má problémy so zlým držaním tela alebo s nadváhou.

Niektorí ľudia dospeli k mylnému záveru, že pohyb nepotrebujú, pretože nemajú nadváhu. Nielen ľudia s nadváhou a obezitou však majú z pohybu úžitok! Telesná aktivita môže potlačiť úzkosť, a dokonca zabrániť depresii. I mnoho štíhlych ľudí trpí duševnou a citovou nepohodou, srdečnými a cievnymi ochoreniami, cukrovkou a ďalšími problémami, ktoré sa nedostatkom pohybu zhoršujú. Sedavý spôsob života je skrátka nášmu zdraviu škodlivý!

Mám dostatok pohybu?
Väčšina odborníkov deťom a mladistvým odporúča celkom 60 minút telesného pohybu denne. Tento čas sa dá dosiahnuť i v niekoľkých krátkych úsekoch behom dňa. Nutná je však pravidelnosť a optimálna intenzita pohybu.

Všetci sa zároveň musíme zmieriť s faktom, že keď chceme mať pravidelne dostatok vhodného pohybu, čo je pohyb tzv. strednej intenzity, vyžaduje to čas. Preto pamätajte! Urobiť si čas na pohybovú aktivitu je rovnako dôležité, ako nájsť si čas na jedlo a spánok!

Ako intenzívne mám cvičiť?
Dospievajúci si správnu intenzitu pohybovej aktivity môžu orientačne určiť podľa frekvencie srdcového tepu. Výpočet optimálnej frekvencie tepu je veľmi jednoduchý:

  • Zistíme svoju maximálnu tepovú frekvenciu: od čísla 220 odpočítame vek. Napríklad 16 ročný Peter bude mať maximálnu tepovú frekvenciu 220 - 16, teda 204 tepov.
  • Potom svoju maximálnu tepovú frekvenciu vynásobíme 0,7. Peter bude mať svoju optimálnu tepovú frekvenciu  204 × 0,7, tedy 143 tepov.
  • Počas jazdy na bicykli Peter niekoľkokrát zastaví a ihneď si zmeria tepovú frekvenciu. Pokiaľ je nižšia ako optimálna, mal by pridať, pokiaľ je vyššia, mal by naopak zvoľniť.

Ako začať?
Nikdy nie je neskoro. Ak sa chystáte začať, stanovte si splniteľné ciele.
Začnite tým, že každý deň pridáte niekoľko minút pohybovej aktivity navyše, až sa dostanete na 60 minút.

Môžete začať napríklad úplne obyčajnou chôdzou, čím rýchlejšia, tým lepšie. Chôdza je totiž jednoduchá, technicky nenáročná, vhodná pre všetkých. Najlepšie zo všetkého je, že môžete chodiť kedykoľvek a kdekoľvek (samozrejme najradšej v prírode - mäkká lesná cesta alebo park sú lepšie než mestská ulica plná áut), stačí si obuť vhodné topánky a ísť.  

Napríklad:

  • Miesto toho, aby ste jazdili výťahom, môžete chodiť po schodoch. 
  • Pokiaľ používate mestskú hromadnú dopravu, vystúpte o niekoľko zastávok skôr a zvyšok cesty prejdite peši.  
  • Keď sa chcete s niekým porozprávať,  prechádzajte sa pri ňom.  

 

Zdroj:
Výživa ve výchově ke zdraví, výukový program pro pedagogy na 2. stupni ZŠ

 

PRIHLÁSENIE
novinky
17.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, ďakujeme všetkým aktívnym školám za účasť a gratulujeme ví...
02.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, tešíme sa z množstva súťažných príspevkov, ktoré ste zaslali do akt...
28.10.2023
Ďakujeme za všetky aktivity, ktoré ste počas XI. ročníka Týždňa Hovorme o jedla spoločne na školách pripravili a z...
16.10.2023
Pár fotografií z dnešnej tlačovej besedy k zahájeniu XI. ročníka týždňa Hovorme o jedle, ktorá sa uskutočnila na ...